Przejdź do stopki

Utworzenie altanki ze źródełkiem wody mineralnej

Treść

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z zakresu małych projektów w ramach działania 413
„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013

Utworzenie altanki ze źródełkiem wody mineralnej, miejsc parkingowych wraz z elementami małej architektury oraz wykonanie folderu 

Cel operacji
Podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej poprzez utworzenie miejsc parkingowych z elementami małej architektury, a także rozwijanie turystyki dzięki wykonaniu altanki ze źródełkiem wody mineralnej oraz przygotowaniu folderu.

Opis operacji
Miejsce, w którym znajdowało się stare źródełko wody mineralnej było zdewastowane. Wymagało ono nowej obudowy. Brakowało także schodów oraz tablicy informacyjnej z informacją o składzie wody mineralnej jej walorach i innych źródełkach na terenie Gminy. Brak kosza na śmieci dodatkowo wpływał na nieestetyczny wygląd przestrzeni wokół źródełka. W pobliżu zdroju nie było także bezpiecznego parking dla samochodów.

W ramach operacji zrealizowano poniższe działania:
1. Obudowano źródełko wody mineralnej altanką o konstrukcji drewniano – murowanej z okładziną kamienną.
Altanka osadzona została na fundamencie żelbetowym, posiada dach wielospadowy. Podłoga i schody wykonane są z kostki betonowej. Wyposażenie altanki: zlewozmywak ozdobny, pompa ręczna, dwie ławki. Do pijalni sezonowej został wykonany przyłącz wody i montaż punktu poboru.

2. Zakupiono i zamontowano elementy małej architektury (kosz na śmieci i tablicę informacyjną).

3. Zostało utworzone 10 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w miarę wolnego miejsca na parkingu może zaparkować jeden autobus.

4. Zagospodarowano skarpę wokół parkingu i altany.

5. Zamontowana została tablica informacyjna, która stanowi element oznakowania altanki ze źródełkiem wody mineralnej. Na tablicy zamieszczone są m.in. informacje o wodzie mineralnej, składzie chemicznym wody i o jej walorach, mapka
z lokalizacją innych źródełek wody mineralnej z terenu Gminy oraz zamieszczona została informacja o pomocy otrzymanej
z EFRROW.

6. Zaprojektowano i wykonano folder zawierający informacje
o źródełkach wody mineralnej znajdujących się na terenie Gminy.
 

Wartość operacji: 80 690,24 zł

Wykonawca robót: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Muszynie

Wykonawca publikacji: Agencja Wydawnicza "WiT" z Piwnicznej-Zdroju

  
PIJALNIA SEZONOWA WAPIENNE

Woda udostępniona jest w sezonowej pijalni, w nowo wybudowanej altanie przy ul. Leśnej. Woda wypływa ze skarpy przy drodze wylotowej z Muszyny w kierunku Leluchowa, ok. 3,5 km od muszyńskiego rynku. Nazwa źródła pochodzi od osiedla, na którym się znajduje. Ujęcie w okresie międzywojennym nazywano Źródłem Marszałka Piłsudskiego. Udostępniona woda lecznicza to 0,21% szczawa wodorowęglanowo – wapniowa (HCO3- Ca). Korzystnie wpływa na układ pokarmowy (szczególnie przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy), na układ moczowy (przy kamicy nerkowej), a także pomaga w leczeniu przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, cukrzycy, dny moczanowej. Wodę można degustować bezpłatnie.


  

GALERIA ZDJĘĆ Z PRZEBIEGU PRAC REMONTOWYCH

Przed realizacją projektu 

Po realizacji projektu