Warto ZobaczyćAtrakcje Historyczne

Zabytek UNESCO

Najwspanialszym zabytkiem Muszyny jest dawna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki) - to najstarsza drewniana cerkiew w polskich Karpatach, która w 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z powodu zagrożenia powodziowego, została przeniesiona w roku 1814 na obecne miejsce, a także częściowo przebudowana. Stare prezbiterium (obecnie zakrystia) posiada jedno z najcenniejszych najbardziej rozbudowanych cerkiewnych malowideł ściennych z XVII w. Obiekt znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

więcej

Ruiny XIV- wiecznego zamku

W związku z trwającym remontem i rozbudową ruin zamku w Muszynie wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia zamku Baszta, w ramach projektu pn.: „Muszyna – Sabinov - Wzmacniamy wspólne dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-słowackiego” nie jest możliwe wejście na teren zamku, z uwagi na wystąpienia potencjalnego niebezpieczeństwa dla zwiedzających.

To jeden z najciekawszych zabytkowych obiektów architektonicznych w Muszynie. Znajduje się na stromym wzgórzu pasma Koziejówki. Zamek, który powstał ok. 1390 r. na niższym ze szczytów pasma (527 m n.p.m.), miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych oraz pełnić funkcję komory celnej. Twierdza była rezydencją biskupów krakowskich do 1474 r., kiedy to została niemal całkowicie zniszczona przez oddziały Tomasza Taraczaya z Lipan podczas najazdu na Polskę króla węgierskiego Macieja Korwina. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Od tego momentu pełnił wyłącznie funkcję strażniczą. Od połowy XVII wieku budowla popadała w ruinę. Współcześnie ruiny zamku były obiektem wielu badań archeologicznych, zaś niektóre ze znalezisk można podziwiać w lokalnym muzeum. W ostatnich latach relikty murów zamku zostały zabezpieczone oraz dokonano częściowej odbudowy wieży, która obecnie służy jako doskonały punkt widokowy.

więcej

Ratusz i piwnice pod rynkiem

Ratusz został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach pod Ratuszem skrywa się odtworzone więzienie na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 r. Towarzyszy mu sala tortu z bogatą ekspozycją narzędzi kaźni. Na turystów czeka Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej oraz stylowa kawiarenka.

więcej

Ogrody i Parki Zdrojowe

Ogrody Sensoryczne

Największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również ogrodami zmysłów, cieszą oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszują nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. Szczególną ozdobą ogrodów są pola krokusowe (marzec-kwiecień). W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności, z wieży widokowej zobaczyć można słowackie Tatry. Ogrody sensoryczne są szczególnym miejscem dla nowożeńców, którzy mogą tu zasadzić swoje drzewko miłości - symbol szczęścia.

więcej

Ogrody Biblijne

Największe w kraju Ogrody Biblijne to mistrzowskie dzieło ogrodnictwa, które zostało przedstawione w konwencji trzech świątyń: Jerozolimskiej, kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i kościoła czasów mesjańskich. To niebywałe miejsce w specyficzny sposób prezentuje obraz biblijnego życia i historię zbawienia. W Muszyńskim Edenie mile widziani są wszyscy, którzy chcieliby przybliżyć sobie dzieje Starego i Nowego Testamentu.

więcej

Ogrody Tematyczne

Ogrody Tagiczne ze stawami rekreacyjnymi, a także posągami i stelami do złudzenia przypominają greckie lub rzymskie ogrody. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do pełnego ludzkich posągów ogrodu Meduzy. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca, przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Duże zainteresowanie budzi rzeźba przedstawiająca jesień, do złudzenia przypominająca Dionizosa - boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje. Szczególną ozdobą ogrodu jest barwne ptactwo sprowadzone z różnych zakątków świata oraz alpaki.

więcej

Atrakcje Przyrodnicze

Największa w Polsce mofeta (pomnik przyrody)

To miejsce zimnej (poniżej 100oC) ekshalacji wulkanicznej złożonej głównie z dwutlenku węgla. Ten wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej, nazwany na cześć Prof. Henryka Świdzińskiego, jest największą i najbardziej efektowną mofetą w Polsce, a także jedną z nielicznych w Europie. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m2, ze zmienną częstotliwością wydobywają się nieustannie różnej wielkości bąble CO2. Z tego też względu miejscowi ludzie powiadają, że jest to miejsce, w którym widać, jak oddycha diabeł.

więcej

Czarna Młaka (pomnik przyrody)

Wyjątkowo malowniczy (około dziewięćsetletni staw górski) pochodzenia naturalnego o pow. 0,3 ha. Jest trwałym elementem krajobrazu i obiektem unikatowym w tej części kraju i gór. Powstanie zbiornika należy wiązać ze stosunkowo młodymi procesami osuwiskowymi. Obserwuje się tu ekspansję zbiorowisk roślinnych typowych dla miejsc bagiennych (roślinność niskotorfowiskowa).

więcej

Łopata Polska - ścieżka ornitologiczna

Ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa. Nazwa „Łopata” wzięła się od kształtu zakola rzeki wyznaczającej w tej części „Łopatę Polską” i „Słowacką”. Jest to jedyne miejsce, gdzie Polska graniczy ze Słowacją od strony północnej. W spaceru można zapoznać się z trzydziestoma gatunkami ptactwa zamieszkującego ten teren.

więcej

Wody Mineralne

Pijalnia "Milusia"

Naturalna woda mineralna „Milusia” udostępniona jest do spożycia w odległości 150 m od muszyńskiego rynku, przy ulicy Piłsudskiego 25, w budynku pijalni. Ujęcie Milusia zostało utworzone w 1935 r. w centralnej części miasta, z inicjatywy inż. Józefa Krówczyńskiego, który następnie wybudował w sąsiedztwie nowoczesne łazienki do kąpieli mineralnych (obecnie budynek prokuratury, w którym mieści się również pijalnia Milusia).

więcej

Pijalnia w Ratuszu

W ratuszowej pijalni dostępna jest naturalna woda mineralna „Milusia”. Innymi atrakcjami obiektu są piwnice pod rynkiem (dawny skład wina, więzienie, sala tortur) oraz stylowa kawiarenka. Na parterze budynku mieści się Centrum Informacji Turystycznej.

więcej

Aktywny Wypoczynek

NOWOSĆ 2023 Ninja Junior Park

Znane tory z telewizyjnych show Ninja Warrior w wersji dla najmłodszych. Wspaniałe miejsce dla dzieci. Dużo ruchu na świeżym powietrzu. Ninja Junior Park w Złockiem to park dmuchańców w nowoczesnym wydaniu. Ponad 2000 m2 dobrej zabawy.

więcej

Minigolf

Pole do gry w Mini Golfa znajduje się na terenie Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie.

więcej

Zorbing

Zabawa polega na toczeniu się po specjalnie przygotowanym torze w ogromnej 3,5 m kuli. We wspomnianej kuli zamknięta jest druga - 2-metrowa - a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest powietrzem oraz systemem wzmocnień.

więcej

Turystyka Piesza

Kraina Księcia Popradu

Zapraszam do odkrycia Krainy Księcia Popradu.

więcej

Muszyna - granica państwa

Rodzaj szlaku: pieszy
Kolor: niebieski
Długość trasy: 3,1 km
Maksymalna wysokość na szlaku: 485 m n.p.m.
Minimalna wysokość na szlaku: 443 m n.p.m.
Różnica wniesień: 42 m

więcej

Muszyna - Mochnaczka Niżna

Rodzaj szlaku: pieszy
Kolor: zielony
Długość trasy: 22,4 km
Maksymalna wysokość na szlaku: 1112 m n.p.m.
Minimalna wysokość na szlaku: 447 m n.p.m.
Różnica wniesień: 665 m

więcej

Turystyka Rowerowa

Wypożyczalnie rowerów

ROWERY ELEKTRYCZNE
Centrum Rekreacji i Sportu "Zapopradzie" Al. Zdrojowa 4, 33-370 Muszyna
kom. +48 504 210 205

turbobikes.pl
33-370 Muszyna, Jaworzyna kom. + 48 606 636 700

WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW
Jarosław Hans
33-370 Muszyna, Al. Zdrojowa – przy lodowisku
kom. +48 605 450 079

więcej

Park Rowerowy wokół Sankolandii

Przedstawiamy trasy zjazdowe Parku Rowerowego wokół Sankolandii w Muszynie. Znajdziecie tutaj ok. 100 wyprofilowanych wiraży, na dwóch trasach o różnych stopniach trudności. Trasy szerokie, wyrównane, umożliwiające rozkoszowanie się prędkością dopasowaną do umiejętności.

więcej

EuroVelo 11

EuroVelo 11 - szlak oznaczony międzynarodowym znakiem EV11, długości ok. 6 tys. km (asfalt, drogi gruntowe, ścieżki). Przez rowerzystów nazywany jest „Bestią Wschodu”. Trasa prowadzi przez sześć skrajnie różnych stolic: modne Helsinki, malownicze Wilno, Warszawę – „Miasto Feniksa”, „Białe Miasto” Belgrad, starożytne Skopje i niebywałe Ateny. W taki sposób można wybrać się w rowerową podróż z mroźnej Norwegii do gorącej Grecji. Oczywiście po drodze warto złapać oddech i zregenerować siły w Muszynie. ZOBACZ FILM >>>

więcej

Zima

Największa w Europie SankoLandia

Kto z nas nie chciałby się cofnąć do czasów dzieciństwa, kiedy to zaraz po pojawieniu się pierwszego śniegu ruszało się na sanki? To łatwiejsze, niż się wydaje! Powrót do krainy dzieciństwa gwarantują perfekcyjnie przygotowane tory saneczkowe o łącznej długości aż 5 km!

więcej

Lodowisko

Jazda na łyżwach jest świetnym sposobem na dobrą zabawę nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W ofercie lodowiska są specjalne pingwiny do nauki jazdy dla najmłodszych.

więcej

Kuligi

Zimowa sanna kuligiem to wspaniała zabawa zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. Podróż przez nieprzebyte zaspy śnieżne z pochodniami rozświetlającymi mrok nocy stanowi niemałą atrakcję. Biesiady przy ognisku są górską tradycją, której każdy powinien spróbować, nie tylko po kuligu.

więcej

Sporty Wodne

Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie

Kompleks rekreacji wodnej z grotami sztucznej fali, jacuzzi, zjeżdżalniami i brodzikiem dla dzieci (z bajkowymi fontannami i aquazorbingiem). Na terenie obiektu można skorzystać także z mini parku linowego, pola do minigolfa, dmuchanych zjeżdżali, a także z basenu z piłeczkami dla najmłodszych. W obiekcie można również wypożyczyć elektryczne rowery lub gokarty.

więcej

Spływy pontonowe i kajakowe

Meandry Popradu przedzierające się przez Beskid niczym wielka niebieska wstęga są doskonałym miejscem do uprawiania spływów pontonowych i kajakarstwa górskiego. Można skorzystać zarówno z krótszych tras, jak również ze spływów dłuższych (od Leluchowa aż do Starego Sącza).

więcej

Baseny odkryte i kryte

W czasie lata naturalnie poszukujemy kontaktu z wodą. Plaże, kąpieliska i baseny oblegane są wszędzie rzeszami spragnionych ludzi, głodnych kąpieli słonecznych i wodnych. Podobnie jest i w Muszynie. W sezonie letnim na terenie naszego miasta możemy korzystać z licznych basenów odkrytych i obiektów krytych.

więcej