Warto Zobaczyć
Zabytek UNESCO
Najwspanialszym zabytkiem Muszyny jest dawna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki) - to najstarsza drewniana cerkiew w polskich Karpatach, która w 2013 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z powodu zagrożenia powodziowego, została przeniesiona w roku 1814 na obecne miejsce, a także częściowo przebudowana. Stare prezbiterium (obecnie zakrystia) posiada jedno z najcenniejszych najbardziej rozbudowanych cerkiewnych malowideł ściennych z XVII w. Obiekt znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
więcejRuiny XIV- wiecznego zamku
W związku z trwającym remontem i rozbudową ruin zamku w Muszynie wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia zamku Baszta, w ramach projektu pn.: „Muszyna – Sabinov - Wzmacniamy wspólne dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-słowackiego” nie jest możliwe wejście na teren zamku, z uwagi na wystąpienia potencjalnego niebezpieczeństwa dla zwiedzających.
To jeden z najciekawszych zabytkowych obiektów architektonicznych w Muszynie. Znajduje się na stromym wzgórzu pasma Koziejówki. Zamek, który powstał ok. 1390 r. na niższym ze szczytów pasma (527 m n.p.m.), miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych oraz pełnić funkcję komory celnej. Twierdza była rezydencją biskupów krakowskich do 1474 r., kiedy to została niemal całkowicie zniszczona przez oddziały Tomasza Taraczaya z Lipan podczas najazdu na Polskę króla węgierskiego Macieja Korwina. Zamek został odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Od tego momentu pełnił wyłącznie funkcję strażniczą. Od połowy XVII wieku budowla popadała w ruinę. Współcześnie ruiny zamku były obiektem wielu badań archeologicznych, zaś niektóre ze znalezisk można podziwiać w lokalnym muzeum. W ostatnich latach relikty murów zamku zostały zabezpieczone oraz dokonano częściowej odbudowy wieży, która obecnie służy jako doskonały punkt widokowy.
Ratusz i piwnice pod rynkiem
Ratusz został wzniesiony na ruinach piwnic, w których setki lat temu składowano wina i towary przywożone węgierskim szlakiem. W piwnicach pod Ratuszem skrywa się odtworzone więzienie na które natrafili archeolodzy podczas badań w 2015 r. Towarzyszy mu sala tortu z bogatą ekspozycją narzędzi kaźni. Na turystów czeka Centrum Informacji Turystycznej, pijalnia wody mineralnej oraz stylowa kawiarenka.
więcejOgrody Sensoryczne
Największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również ogrodami zmysłów, cieszą oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszują nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. Szczególną ozdobą ogrodów są pola krokusowe (marzec-kwiecień). W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności, z wieży widokowej zobaczyć można słowackie Tatry. Ogrody sensoryczne są szczególnym miejscem dla nowożeńców, którzy mogą tu zasadzić swoje drzewko miłości - symbol szczęścia.
więcejOgrody Biblijne
Największe w kraju Ogrody Biblijne to mistrzowskie dzieło ogrodnictwa, które zostało przedstawione w konwencji trzech świątyń: Jerozolimskiej, kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i kościoła czasów mesjańskich. To niebywałe miejsce w specyficzny sposób prezentuje obraz biblijnego życia i historię zbawienia. W Muszyńskim Edenie mile widziani są wszyscy, którzy chcieliby przybliżyć sobie dzieje Starego i Nowego Testamentu.
więcejOgrody Tematyczne
Ogrody Tagiczne ze stawami rekreacyjnymi, a także posągami i stelami do złudzenia przypominają greckie lub rzymskie ogrody. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do pełnego ludzkich posągów ogrodu Meduzy. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca, przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Duże zainteresowanie budzi rzeźba przedstawiająca jesień, do złudzenia przypominająca Dionizosa - boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje. Szczególną ozdobą ogrodu jest barwne ptactwo sprowadzone z różnych zakątków świata oraz alpaki.
więcejNajwiększa w Polsce mofeta (pomnik przyrody)
To miejsce zimnej (poniżej 100oC) ekshalacji wulkanicznej złożonej głównie z dwutlenku węgla. Ten wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej, nazwany na cześć Prof. Henryka Świdzińskiego, jest największą i najbardziej efektowną mofetą w Polsce, a także jedną z nielicznych w Europie. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m2, ze zmienną częstotliwością wydobywają się nieustannie różnej wielkości bąble CO2. Z tego też względu miejscowi ludzie powiadają, że jest to miejsce, w którym widać, jak oddycha diabeł.
więcejCzarna Młaka (pomnik przyrody)
Wyjątkowo malowniczy (około dziewięćsetletni staw górski) pochodzenia naturalnego o pow. 0,3 ha. Jest trwałym elementem krajobrazu i obiektem unikatowym w tej części kraju i gór. Powstanie zbiornika należy wiązać ze stosunkowo młodymi procesami osuwiskowymi. Obserwuje się tu ekspansję zbiorowisk roślinnych typowych dla miejsc bagiennych (roślinność niskotorfowiskowa).
więcejŁopata Polska - ścieżka ornitologiczna
Ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa. Nazwa „Łopata” wzięła się od kształtu zakola rzeki wyznaczającej w tej części „Łopatę Polską” i „Słowacką”. Jest to jedyne miejsce, gdzie Polska graniczy ze Słowacją od strony północnej. W spaceru można zapoznać się z trzydziestoma gatunkami ptactwa zamieszkującego ten teren.
więcejPijalnia "Milusia"
Naturalna woda mineralna „Milusia” udostępniona jest do spożycia w odległości 150 m od muszyńskiego rynku, przy ulicy Piłsudskiego 25, w budynku pijalni. Ujęcie Milusia zostało utworzone w 1935 r. w centralnej części miasta, z inicjatywy inż. Józefa Krówczyńskiego, który następnie wybudował w sąsiedztwie nowoczesne łazienki do kąpieli mineralnych (obecnie budynek prokuratury, w którym mieści się również pijalnia Milusia).
więcejPijalnia w Ratuszu
W ratuszowej pijalni dostępna jest naturalna woda mineralna „Milusia”. Innymi atrakcjami obiektu są piwnice pod rynkiem (dawny skład wina, więzienie, sala tortur) oraz stylowa kawiarenka. Na parterze budynku mieści się Centrum Informacji Turystycznej.
więcejPijalnia "Antoni"
W uzdrowiskowej dzielnicy Muszyny — Zapopradziu — przy Alei Zdrojowej, znajduje się pijalnia wody Antoni. To jeden z najstarszy muszyńskich zdrojów. Do pijalni doprowadzona jest woda z odwiertu o głębokości 120 m, pochodzącego z 1929 r.
więcejCentrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie
Kompleks rekreacji wodnej z grotami sztucznej fali, jacuzzi, zjeżdżalniami i brodzikiem dla dzieci (z bajkowymi fontannami i aquazorbingiem). Na terenie obiektu można skorzystać także z mini parku linowego, pola do minigolfa, dmuchanych zjeżdżali, a także z basenu z piłeczkami dla najmłodszych. W obiekcie można również wypożyczyć elektryczne rowery lub gokarty.
więcejPark Rowerowy wokół Sankolandii
Przedstawiamy trasy zjazdowe Parku Rowerowego wokół Sankolandii w Muszynie. Znajdziecie tutaj ok. 100 wyprofilowanych wiraży, na dwóch trasach o różnych stopniach trudności. Trasy szerokie, wyrównane, umożliwiające rozkoszowanie się prędkością dopasowaną do
więcejSpływy pontonowe i kajakowe
Meandry Popradu przedzierające się przez Beskid niczym wielka niebieska wstęga są doskonałym miejscem do uprawiania spływów pontonowych i kajakarstwa górskiego. Można skorzystać zarówno z krótszych tras, jak również ze spływów dłuższych (od Leluchowa aż do Starego Sącza).
więcejMuszyna - granica państwa
Rodzaj szlaku: pieszy
Kolor: niebieski
Długość trasy: 3,1 km
Maksymalna wysokość na szlaku: 485 m n.p.m.
Minimalna wysokość na szlaku: 443 m n.p.m.
Różnica wniesień: 42 m
Muszyna - Mochnaczka Niżna
Rodzaj szlaku: pieszy
Kolor: zielony
Długość trasy: 22,4 km
Maksymalna wysokość na szlaku: 1112 m n.p.m.
Minimalna wysokość na szlaku: 447 m n.p.m.
Różnica wniesień: 665 m