Współfinansowane przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Strona internetowa Strefy turystycznej wykonana w ramach projektu
„Poznajemy atrakcje kulturowe i przyrodnicze pogranicza.”
Dowiedz się więcej o projekcie
Przejdź do stopki

Ogrody Tematyczne

Ogrody Tematyczne


Zwiedzanie: bezpłatne - atrakcja ogólnodostępna, przystosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub rodzin z dziećmi
Zakaz wprowadzania zwierząt (z wyjątkiem psów przewodników).

Wejście: od strony pijalni Antoni
Parking: ok. 200 m za pijalnią parking dla samochodów osobowych
Warto wiedzieć:
• Nieopodal ogrodów przebiega niebieski szlak pieszy do Legnawy na Słowacji – czas przejścia ok. 1,5 godz. w jedną stronę.
• Woda mineralna w pijalni Antoni jest bezpłatna możliwość nabycia kubków jednorazowych i pijałek w pijalni).

Pijalnia czynna jest sezonowo.

WIRTUALNY SPACER PO OGRODACH

 

Ogród Tematyczny również nazywany Ogrodem Miłości do złudzenia przypominają ogrody greckie lub rzymskie. Wchodząc do niego, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do ogrodu Meduzy pełnego ludzkich posągów. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Wśród nich szczególnie interesująca jest rzeźba jesieni, do złudzenia przypominająca Dionizosa – boga wina, dobrej zabawy i atrakcji (których w Muszynie nie brakuje). Pośród urokliwych alejek spacerowych górują na piedestałach posągi Adonisa – ukochanego Afrodyty, bóstw umierania i odradzania się przyrody; Hebe – żony Herkulesa i zarazem bogini młodości; Talii – córki Zeusa, muzy komedii; Antiope – kochanki Zeusa, dziewczyny wyjątkowej urody; a także Kaneforę z koszem kwiatów i owoców na głowie. Bujna roślinność, szmer płynącego strumyka, kojące zmysły wonne kwiaty, a także stawy rekreacyjne umilają chwilę relaksu i wyciszenia w tym magicznym miejscu. Szczególnie przyjemnie jest tutaj wieczorem. Świetlne iluminacje, gejzery w stawach oraz muzyka świerszczy niczym liry satyrów stwarzają niepowtarzalny nastrój z antycznej sztuki. Ogród wzbudza ogromne zainteresowanie turystów i kuracjuszy, którzy z ciekawości tłumnie przybywają do tego muzeum sztuki na świeżym powietrzu. W ogrodzie można też spotkać artystów, którzy czerpią z twórczej atmosfery tego miejsca. To jakiś gitarzysta zagra serenadę dla swojej ukochanej albo skrzypek przeniesie słuchaczy w świat liryki lub malarz, niczym bóg czasu, Chronos, uchwyci swym pędzlem ulotne piękno chwili. Może właśnie dlatego ludzie nazwali to miejsce Ogrodem Miłości. Są tutaj jeszcze dwa magiczne miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić. Pierwsze z nich to staw złotej rybki, którą można dostrzec z drewnianego podestu. Ujrzawszy złotą rybkę, można jej wyznać najskrytsze marzenia z nadzieją na ich spełnienie. Innym zwyczajem jest wrzucenie monety do ogrodowej fontanny, co ma gwarantować uśmiech fortuny bogów do darczyńców.

Szczególną ozdobą ogrodów są egzotyczne, barwne ptaki ściągniete do uzdrowiska z różnych zakątków świata. Długowieczny żuraw mandżurski, barwny paw indyjski, kaczka mandarynka, która swoją nazwę wzięła od bogato zdobionych szat mandarynów (chińskich dostojników m.in. z dynastii Ming) to tylko niektóre z egzotycznych ptaków w Ogrodach Magicznych. Można znaleźć tu także srebrnego bażanta, którego starożytni Chińczycy czcili jako mitycznego białego Feniksa. Dostojnie prezentują się także występujące w Australii łabędzie czarne, które posiadaj rekordową liczbę piór – ponad 25 tysięcy. Szczególną atrakcją ogrodów są różne gatunki mieniących się tęczową barwą papug.  Niejednokrotnie naśladują ludzki głos. Szczególnym lingwistą w tym zakresie jest Edek - amazonka niebieskoczelna. Szczególnymi "złodziejami" dzięcięcych i dorosłych serc są alapaki - trawożerne, ssaki przypominające lamy - pojawiły pierwszy raz w ogrodach w 2021 r.

Lokalizacja ogrodów nie jest przypadkowa. Rozciągają się od pijalni wody mineralnej Antoni, gdzie narodziła się historia Muszyny jako uzdrowiska. Choć o muszyńskich zdrojach wspominał już XV w. Jan Długosz, pierwszy odwiert wody mineralnej wykonano dopiero w 1929 r. Odkrycie wód szybko doprowadziło do budowy łazienek mineralnych i pijalni w sąsiedztwie szybu. Rok później Muszyna wstąpiła w poczet Związku Uzdrowisk Polskich. Nastąpił szybki rozwój uzdrowiska. Brzegi Popradu były wypełnione letnikami i kuracjuszami, którzy zażywali kąpieli słonecznych i rzecznych. Powstała piaszczysta plaża z leżakami i wiklinowymi koszami. Całe Zapopradzie wypełniała muzyka z pawilonu muzycznego. Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój uzdrowiska, część obiektów zdrojowych z czasem została rozebrana. Dzisiaj Zapopradzie zyskało zupełnie nowy wygląd i infrastrukturę, a tłumy gości świadczą o jego wyjątkowych walorach. Obecną pijalnię wody Antoni wzniesiono w 2001 r. Tutejsza woda ma intensywny smak, jest bogata w magnez i inne pierwiastki, pozytywnie wpływa na przemianę materii i funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Wspomaga leczenie chorób układu trawiennego, nerek i dróg moczowych, a także chorób dolnych dróg oddechowych, reumatologicznych, osteoporozy, otyłości i niektórych chorób alergicznych. To woda lecznicza i jej spożywanie w dużych ilościach należy skonsultować z lekarzem.

 

Konstrukcja ogrodów składa się z przestrzeni otwartych, dzięki czemu ich spora część w ciągu dnia jest dobrze nasłoneczniona, z czego chętnie korzystają turyści, zażywając kąpieli słonecznych. Helioterapia – metoda leczenia promieniami słonecznymi została udowodniona na początku XX w., a jej odkrywca, duński lekarz Niels Ryberg Finsen, otrzymał nagrodę Nobla. Za pomocą promieni słonecznych możliwe jest łagodzenie dolegliwości skórnych. Ponadto słońce doskonale działa na układ nerwowy. Dzięki słońcu czujemy przypływ energii, jesteśmy bardziej szczęśliwi i zadowoleni, a także w naszym organizmie wytwarza się witamina D3, niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też w pogodne dni zaleca się spacery lub relaks na świeżym powietrzu. W Muszynie helioterapię wykorzystywano już w pierwszej połowie XX w. Dla osób, które przed słońcem wolałyby się schować, idealne będą ławki wypoczynkowe ukryte wśród drzew obok szemrzącego strumyka.

 

Informacje o autorach rzeźb:
Witold Czopowik – rzeźbiarz, twórca unikalnych w charakterze prac sakralnych i świeckich, w tym rzeźb klasycznych, m. in. Piety do kościoła w Komorowie
Edward Jeliński – rzeźbiarz, autor wielu znanych dzieł historycznych i sakralnych, w tym m.in. pomnika króla Jana II Sobieskiego z Marysieńką w warszawskim Wilanowie
Andrzej Rejniak – współwłaściciel jednej z najstarszych warszawskich pracowni konserwacji zabytków „Monument”, rekonstruktor wielu klasycznych rzeźb w warszawskich Łazienkach i Wilanowie.
Piotr Siwczuk – adiunkt na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych; malarz, rzeźbiarz i projektant, autor cyklu Swarożyc.
Pracownia Chronos - manufaktura zajmująca się – od ponad 25 lat – projektowaniem i wytwarzaniem elementów małej architektury: rzeźb, fontann, zegarów słonecznych, donic i wielu innych detali służących wystrojowi parków, ogrodów i przestrzeniu miejskich.
Elementy dekoracyjne z kolekcji Chronos spotkać można w wielu znaczących miejscach na terenie całej Polski, w tym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.