Współfinansowane przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Strona internetowa Strefy turystycznej wykonana w ramach projektu
„Poznajemy atrakcje kulturowe i przyrodnicze pogranicza.”
Dowiedz się więcej o projekcie
Przejdź do stopki

Leluchów

Treść

     Miejscowość przygraniczna położona w dolinie potoku Smerczek. Pierwszą zmiankę o tej miejscowości spotykamy w XIV w. Zasiedlona na prawie wołoskim w większości przez Łemków, którzy wyróżniali się między swymi pobratymcami z innych wiosek i nazywani byli przez nich "Węgrincami" lub "Uhryńcammi". Różnice te były spowodowane bliskim sąsiedztwem z Węgrami i Słowacją, a miało to wpływ na wytworzenie się w tej miejscowości odrębnej gwary i stroju.

Podobnie jak w innych łemkowskich wioskach również i tu, w centrum na wzgórzu stoi cerkiew pw. św. Dymitra. Zbudowana w 1861 r. w typie zachodnio-łemkowskim. jest drewniana, trójdzielna, i jednonawowa. Posiada dach namiotowy, podbity gontem i kryty blachą. Nad babińcem  spoczywa dach siodłowy. Wieże wieńczy hełm namiotowy ze sześcioboczną ślepą latarnią. Wewnątrz polichromia ornamentalna z pocz. XX w. oraz częściowo zachowane wyposażenie cerkiewne. Na szczególną uwagę zasługuje ikonostas rokokowo-klasycystyczny z XIX w. Dużą wartość artystyczną posiada również obraz "Chusta św. Weroniki" z końca XVIII w.

W niewielkim oddaleniu od cerkwi znajdują się dwie stuletnie lipy (pomniki przyrody). Leluchów leży na wysokości 520-530 m n.p.m., u stóp góry Kraczonik (939 m.). Dojazd z Muszyny (9 km).

 

Atrakcje: cerkiew, stuletnie lipy (pomnik przyrody)