Współfinansowane przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Strona internetowa Strefy turystycznej wykonana w ramach projektu
„Poznajemy atrakcje kulturowe i przyrodnicze pogranicza.”
Dowiedz się więcej o projekcie
Przejdź do stopki

Pijalnia w Ratuszu

Pijalnia w Ratuszu

Korzystanie: nieodpłatne do własnego naczynia (limit do 1,5 l), istnieje możliwość zakupu kubków jednorazowych w kawiarni

Godziny otwarcia:

Codziennie od 10.00 do 18.00 (w sezonie letnim do godz. 19.00)

Warto wiedzieć:
- obiekt posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową

- w obiekcie znajduje się winda

- w obiekcie mieści się Centrum Informacji Turystycznej
kontakt:
tel. +48 18 534 91 61
e-mail: cit@muszyna.pl

 

W ratuszowej pijalni dostępna jest naturalna woda mineralna „Milusia”. Udostępniona jest z innej,  odległej o 150 m od muszyńskiego rynku pijalni „Milusia” (przy ulicy Piłsudskiego 23). Ujęcie Milusia zostało utworzone w 1935 r. w centralnej części miasta, z inicjatywy inż. Józefa Krówczyńskiego, który następnie wybudował w sąsiedztwie nowoczesne łazienki do kąpieli mineralnych (obecnie budynek prokuratury, w którym mieści się również pijalnia Milusia). Ujęcie zapewniało wówczas surowiec leczniczy do kąpieli i kuracji pitnej. Odwiert nosi swoją nazwę od imienia Mili Lachowej, z pochodzenia Jugosłowianki, żony ówczesnego starosty nowosądeckiego, doktora Macieja Lacha. Woda doprowadzona jest do pijalni z otworu o głębokości 171 m, powstałego w 1938 r. i jest w 0,60% szczawą wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniową (HCO3-Mg-Na-Ca). Zasoby eksploatacyjne tego ujęcia wynoszą: 0,9 m3/h. W 2021 r. woda została doprowadzona także do pijalni w Ratuszu.

„Milusia” jest wodą leczniczą szczególnie wskazaną przy następujących schorzeniach: choroby reumatologiczne, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia, otyłość, osteoporoza, choroby nerek i dróg moczowych.

Zdjęcia