Przejdź do stopki

Uroczyste podpisanie umowy - 29.08.2024 r.

Treść

29 sierpnia 2024 r. w Muszynie podpisano umowę o dofinansowanie projektu „W kręgu tajemnic”. Projekt otrzyma ponad 3,2 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021–2027. Partnerami projektu są polskie Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna oraz słowacka gmina Hniezdne. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną nowoczesne ekspozycje muzealne w dwóch ważnych dla regionu miejscach: w zrekonstruowanych ruinach zamku w Muszynie oraz w zabytkowym budynku dawnej szkoły w Hniezdnem.

„Jestem przekonany, że ten niezwykle innowacyjny projekt, przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego polsko-słowackiego pogranicza, wzmacniając ofertę turystyczną regionu a także promując jego bogatą historię i kulturę” – powiedział dr Konrad Wojnarowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Historia ożywiona nowoczesnością

W Muszynie, w odrestaurowanej baszcie zamkowej, powstanie "Wieża Tajemnic" – multimedialna i interaktywna wystawa, która w niezwykły sposób opowie historię Państwa Muszyńskiego i całego pogranicza polsko-słowackiego. Ekspozycja zostanie podzielona na sześć poziomów, z których każdy wprowadzi zwiedzających w świat legend, zagadek i tajemnic. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak hologramy, mapping 3D czy interaktywne gry, zwiedzający będą mogli zanurzyć się w fascynującą opowieść, w której postaci historyczne przeplatają się z magicznymi. Każdy poziom baszty będzie krył inną tajemnicę – od legendy o ukrytym skarbie po historię władców Muszyny i lokalne opowieści o czarach.

Wystawa nie tylko ukazuje przeszłość w nowoczesny sposób, ale także zachęca do interakcji. Zwiedzający będą mogli np. odkryć sekret wody za pomocą technologii infinity mirror, bawić się w odnajdywanie historycznych przedmiotów oraz zgłębiać tajniki heraldyki regionu, próbując swoich sił w odbijaniu pieczęci czy korzystaniu z prasy drukarskiej. Ostatni poziom wieży oferuje spojrzenie na współczesność – z panoramicznymi widokami na pogranicze i jego najważniejsze atrakcje, które będzie można obserwować przez specjalne lunety.

Hniezdne – podróż przez wieki

W słowackim Hniezdnem zabytkowa szkoła z 1837 roku zostanie poddana gruntownej renowacji, aby stać się domem dla nowoczesnej ekspozycji, ukazującej historię tego królewskiego miasta. Wystawa zostanie podzielona na dwie części – jedna skupi się na przeszłości, prezentując życie mieszkańców Hniezdnego na przestrzeni wieków, a druga pozwoli odwiedzającym przenieść się w przyszłość, dzięki nowoczesnym technologiom holograficznym.

 

W pierwszej części zwiedzający będą mogli podziwiać zabytkowe meble, przedmioty codziennego użytku oraz artefakty związane z edukacją, zdrowiem, rolnictwem i przemysłem. Interaktywne stacje multimedialne umożliwią bardziej wnikliwe poznanie historii regionu. W drugiej części wystawy, technologia hologramowa zaprezentuje, jak wyglądała edukacja w czasach cesarza Ferdynanda oraz jak może ona wyglądać w przyszłości. Dzięki dynamicznym hologramom zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak zmieniała się edukacja na przestrzeni wieków.

„Realizacja projektu nie kończy się na stworzeniu dwóch nowoczesnych ekspozycji. Naszym celem jest stworzenie nowego, transgranicznego produktu turystycznego, który połączy Muszynę i Hniezdne w jedną spójną ofertę turystyczną, atrakcyjną dla turystów z obu stron granicy. Dlatego uruchomimy wspólną platformę sprzedaży biletów. Szacujemy, że nasze działania przyniosą wzrost liczby turystów o około 7 tysięcy osób rocznie” – powiedział dr Jan Golba, Burmistrz Miasta i Gminy Muszyna.

Realne korzyści dla polsko-słowackiego pogranicza:

Projekt przewiduje szeroką kampanię promocyjną, która obejmie zarówno tradycyjne media, jak i nowoczesne kanały komunikacji, takie jak media społecznościowe i współpraca z influencerami. Na realizacji projektu skorzysta także lokalny rynek turystyczny.

„W ramach dziewięciodniowych warsztatów 'Siedem kręgów AquaVelo' przygotujemy 30 osób z Polski i Słowacji do roli przewodników turystycznych. Uczestnicy zdobędą nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne doświadczenie, które wykorzystają podczas wycieczek po Muszynie i Hniezdnem. Dodatkowo powstanie dwujęzyczna publikacja z mapami i opisami atrakcji, co będzie cennym narzędziem dla przewodników i touroperatorów” – powiedział Ing. Viktor Selep, starosta gminy Hniezdne.

 

Wartość całkowita projektu -  4 216 645,90 euro

Wartość projektu po stronie Muszyny - 1 860 394,79 euro
przy 80% wsparciu finansowym z programu Interreg  i 20% wkładu własnego Gminy Muszyna.

Wartość projektu u partnera zagranicznego Hniezdne -  2 356 251,11 euro przy 80% wsparciu finansowym z programu Interreg
12% dofinansowanie z budżetu Państwa Słowackiego i 8% wkładu własnego Hniezdne.

Realizacja projektu zajmie dwa lata.