Pijalnia "Milusia"

Naturalna woda mineralna „Milusia” udostępniona jest do spożycia w odległości 150 m od muszyńskiego rynku, przy ulicy Piłsudskiego 25, w budynku pijalni. Ujęcie Milusia zostało utworzone w 1935 r. w centralnej części miasta, z inicjatywy inż. Józefa Krówczyńskiego, który następnie wybudował w sąsiedztwie nowoczesne łazienki do kąpieli mineralnych (obecnie budynek prokuratury, w którym mieści się również pijalnia Milusia).

więcej

Pijalnia w Ratuszu

W ratuszowej pijalni dostępna jest naturalna woda mineralna „Milusia”. Innymi atrakcjami obiektu są piwnice pod rynkiem (dawny skład wina, więzienie, sala tortur) oraz stylowa kawiarenka. Na parterze budynku mieści się Centrum Informacji Turystycznej.

więcej

Pijalnia "Antoni"

W uzdrowiskowej dzielnicy Muszyny — Zapopradziu — przy Alei Zdrojowej, znajduje się pijalnia wody Antoni. To jeden z najstarszy muszyńskich zdrojów. Do pijalni doprowadzona jest woda z odwiertu o głębokości 120 m, pochodzącego z 1929 r.

więcej

Pijalnia "Cechini"

Nazwa pijalni pochodzi od nazwiska znanej w regionie rodziny przedsiębiorców, którzy są właścicielami pijalni, jak również zakładu rozlewniczego wody mineralnej i przedsiębiorstwa budowlanego. Pijalnia ulokowana w budynku Rozlewni Wód Mineralnych MUSZYNA CECHINI. W pijalni udostępnione są wody lecznicze do kuracji pitnej z ujęcia Józef i Stanisław.

więcej

Pijalnia sezonowa "Józef"

Zdrój Józef jest w 0,19% szczawą wodorowęglanowo-wapniowo-magnezową (HCO3-Ca-Mg) i pochodzi z odwiertu o głębokości 142 m, który powstał w 2001 r. Woda z ujęcia Józef jest udostępniona również całorocznie pijalni wody mineralnej Cechini ul. Zazamcze 23.

więcej

Pijalnia sezonowa "Anna"

Pijalnię tę wybudowano w formie altany w pobliżu potoku Muszynka, naprzeciw przystanku kolejowego Muszyna-Zdrój. Postawiona została na miejscu zniszczonego w czasie wielkiej powodzi (w 1934 r.) źródła Przy Targowicy. Do pijalni doprowadzona jest woda z płytkiego odwiertu Anna (głębokość 12 m.), wykonanego w 1958 r. W uznaniu za wieloletnią opiekę nad źródłami w Muszynie i dla uczczenia zasług dr Anny Jarockiej, kierowniczki Laboratorium Balneochemicznego BalneoProjekt Warszawa, ujęcie zostało nazwane jej imieniem.

więcej

Pijalnia sezonowa "Grunwald"

Pijalnia wody mineralnej Grunwald, potocznie nazywana Wodą spod Krzyża, znajduje się w Muszynie przy ulicy Grunwaldzkiej, w odległości ok. 400 m od kościoła parafialnego pw. św. Józefa, w kierunku Powroźnika. Źródło jest jednym z najdawniej znanych w Muszynie. Już w 1878 r. słynny uczony, profesor chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Karol Olszewski, badał skład chemiczny pochodzącej z niego wody mineralnej. Źródło wypływa ze zbocza doliny Muszynki. Udostępniona woda to w 0,31% szczawa wodoro-węglanowo-wapniowo-magnezowa (HCO3-Ca-Mg). Ujęta z głębokości około 2 m poniżej powierzchni terenu, woda „Grunwald” posiada dużą zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla. Ma ona również właściwości korzystnie wpływające na przewód pokarmowy czy też drogi moczowe.

więcej

Pijalnia sezonowa "Wapienne"

Woda udostępniona jest w sezonowej pijalni-altanie. Wypływa ze skarpy przy drodze wylotowej z Muszyny w kierunku Leluchowa, ok. 3,5 km od muszyńskiego rynku. Nazwa źródła pochodzi od osiedla, na którym się znajduje. Ujęcie to w okresie międzywojennym nazywano Źródłem Marszałka Piłsudskiego.

więcej

Pijalnia sezonowa "Jakubianka"

Miejscem położenia tej pijalni jest centralna część Powroźnika, nieopodal cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła (obecnie kościoła rzymskokatolickiego) — zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

więcej

Pijalnia sezonowa "Źródło za Cerkwią" (pomnik przyrody)

Źródło znajduje się tuż za XIX – wiecznym kościołem w Szczawniku (dawna, grekokatolicka cerkiew pw. św. Dymitra, zadaszona i obudowana kamiennym murkiem). Do tej maleńkiej altany, woda doprowadzona jest rurociągiem z oddalonego o 50 m, ocembrowanego kręgami źródła.

więcej

Pijalnia sezonowa "Marcin"

Korzystanie: bezpłatne, obiekt czynny w sezonie wiosenno-letnim

więcej

Pijalnia sezonowa "Źródło św. Łukasza"

Źródło znajduje się w Jastrzębiku poniżej drewnianego, zabytkowego kościoła pw. św. Łukasza (jest to budynek z XIX wieku), dawnej cerkwi grekokatolickiej. Swoją nazwę zawdzięcza patronowi parafii w Jastrzębiku choć niegdyś nazywane było również Przy Cerkwi.

więcej

Pijalnia sezonowa "Miliczanka"

Pijalnia położona jest na Rowerowym Szlaku Wód Mineralnych w Gminie Muszyna przy drodze głównej prowadzącej przez miejscowość. Do pijalni została doprowadzona woda z otworu M-6 w Miliku. Odwiertu głębokiego na 150 m w 2003 r. dokonała Spółdzielnia Pracy „Muszynianka”. Woda uznana jest za lecznicza o mineralizacji 3 689,6 mg/l. Typ chemiczny wody to 0,37% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, żelazista.

więcej

Pijalnia w Hotelu ACTIVA***

UWAGA - ze względu na sytuację epidemiologiczną pijalnia może być wyłączona dla osób spoza obiektu! Udostępniona woda lecznicza to w 0,16% szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa (HCO3-Ca-Mg). Właściwości lecznicze wody, to: wyrównywanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, działanie odczulające i przeciwzapalne, pobudzanie perystaltyki jelit, obniżanie poziomu kwasu moczowego i cholesterolu, pobudzanie procesów przemiany materii i utlenowania tkankowego, działanie moczopędne.

więcej

Pijalnia w Centrum Zdrowia i Rekreacji GEOVITA

UWAGA - ze względu na sytuację epidemiologiczną pijalnia może być wyłączona dla osób spoza obiektu! W kilku ośrodkach, położonych w uzdrowiskowej części Złockiego, znajdują się pijalnie wody mineralnej, która doprowadzana jest do nich z odwiertu o głębokości 203 m (Złockie–8).

więcej

Pijalnia w Sanatorium Uzdrowiskowym WIARUS

UWAGA - ze względu na sytuację epidemiologiczną pijalnia może być wyłączona dla osób spoza obiektu! Właściwości lecznicze wody, to: wyrównywanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, działanie odczulające i przeciwzapalne, pobudzanie perystaltyki jelit, obniżanie poziomu kwasu moczowego i cholesterolu, pobudzanie procesów przemiany materii i utlenowania tkankowego, działanie moczopędne.

więcej

Pijalnia w Sanatorum WIKTOR CECHINI

Pijalnia jest integralną częścią Sanatorium „Wiktor”, położonego w dolinie Popradu, na Łopacie Polskiej w Żegiestowie. Do pijalni doprowadzona jest woda uzdrowiskowa z otworu Zofia II, o głębokości 60 m. Ta woda lecznicza to w 0,43% szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa (HCO3-Mg-Na-Ca).

więcej

Źródło „Iwona” (pomnik przyrody)

Źródło uznane za pomnik przyrody umiejscowione jest w dolinie potoku wypływającego ze Szczawnej Góry, ponad miejscowością Jastrzębik.Woda ze źródła Iwona jest w 0,22% szczawą typu wodorowęglanowo-wapniowego. Ma wyjątkowy, ożywczy smak.

więcej

Źródło "Kazimierz" (pomnik przyrody)

Źródło uznane jest za pomnik przyrody nieożywionej. Woda ze źródła jest w 0,10% szczawą typu wodorowęglanowo-wapniowego, żelazistą (HCO3-Ca, Fe), o znakomitym, ożywczym smaku.

więcej

Źródło "Maryja"

Z sezonowej pijalni wody mineralnej w Ogrodach Biblijnych wypływa szczawa wodorowęglanowo-(HCO3) wapniowo (Ca) magnezowa (Mg). Mineralizacja wody wynosi 1405mg/l, a zasoby eksploatacyjne źródła to 24 000 l/dobę.

więcej

Źródło "Oddech Diabła"

Charakterystyczny, słyszalny odgłos przebijającego się dwutlenku węgla nad powierzchnię wody, stał się powodem powstania nazwy Oddech Diabła. Woda z tego źródła jest w 0,11% szczawą wodorowęglanowo-wapniową, żelazistą (HCO3-Ca, Fe).

więcej

Źródło "Na Mokradłach"

To źródło wody mineralnej odnaleźć można w miejscowości Złockie, nad doliną Potoku Jasieńczyk. W dolinę prowadzi droga asfaltowa, przy której znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Edyta. Powyżej ośrodka jest niewielki plac gruntowy, od którego prowadzi droga w dół lasu. Po przejściu kładką nad potokiem Jasieńczyk, przez zarośla, kierujemy się na podmokłe łąki, gdzie znajduje się źródło.

więcej

Źródło "U Jawora"

Źródło wody mineralnej, zwane również źródłem św. Józefa, znajduje się przy trasie Złockie-Jastrzębik po prawej stronie drogi. Ujęte jest wypływem z metalowej rurki, w wybetonowanej niecce przy korycie potoku, do którego prowadzą kamienno-betonowe schody.

więcej

Źródło "Graniczne"

Źródło znajduje się w dolince cieku wodnego spływającego spod Czarnych Garbów. Do źródła można dojść drogą osiedlową, odchodzącą od głównej trasy Muszyna-Powroźnik (ok. 600 m od skrzyżowania z drogą do Jastrzębika). Nazwa źródła wywodzi się od jego lokalizacji na granicy Muszyny i Powroźnika. Ujęte jest ono betonowym kręgiem, powyżej którego w ostatnim czasie wkopano drewniane beczki, z widocznymi wyziewami dwutlenku węgla przebijającego się nad powierzchnię wody. Źródło jest dostępne sezonowo w okresie wiosenno-letnio-jesiennym. Wypływająca tutaj woda to w 0,13% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa (HCO3–Ca), posiadająca wyrazisty i orzeźwiający smak.

więcej

Źródło "Andrzejówka"

Źródło znajduje się w górnej części miejscowości Andrzejówka, w okolicy osiedla Międzymostki. Udostępnia wodę kwasowęglową, wodorowęglanowo-wapniową (HCO3-Ca). Woda ma wyborny i orzeźwiający smak.

więcej

Źródło "św. Anny"

Źródełko wypływa przy kościele w Żegiestowie Wsi (dawniej cerkiew greckokatolicka). Legenda mówi, że wytrysnęło ono podczas ceremonii poświęcenia cerkwi w 1928 roku. Według ówczesnych mieszkańców Żegiestowa woda miała pomagać na schorzenia oczu. Właściwości wody nigdy nie były potwierdzone badaniami.

więcej