z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Strona internetowa Strefy turystycznej wykonana w ramach projektu
„Poznajemy atrakcje kulturowe i przyrodnicze pogranicza.” Dowiedz się więcej o projekcie
Szczawnik - miejscowość położona w dolinie potoku o tej samej nazwie. Pierwsza lokacja na prawie magdeburskim miała miejsce w XIV w., o czym wspomina w dokumencie z dnia 5 VIII 1391 r. król Władysław Jagiełło. W 1575 r. następuje powtórna kolonizacja na prawie wołoskim. Biskup J. Konarski dał pozwolenie na osadzanie się Waskowi Wołochowi. Podobnie jak w innych wsiach tego regionu ludność Szczawnika była wyznania greckokatolickiego. Pierwszą parafię tegoż wyznania uposażył bp M. Szyszkowski w 1624 r.
Szlaki rowerowe w okolicy
Pętla rowerowa „Wokół Kotylniczego Wierchu” (znaki niebieskie)
Prowadzi początkowo malowniczą doliną potoku Szczawnik, położoną między dwoma wyraźnymi grzbietami pasma Jaworzyny Krynickiej tworzonymi na zachodzie przez Pustą Wielką i Jaworzynkę, na wschodzie przez Kotylniczy Wierch i Wielką Bukową.
Szlaki piesze w okolicy
Szczawnik-Złockie-Muszyna (znaki żółte)
Szlak prowadzi na południe przez Złockie do Muszyny w okolicę ruin zamku i Parku Zdrojowego Baszta.
Szczawnik-Jaworzynka (znaki żółte)
Szlak prowadzi na północ w góry do Jaworzynki (1001 m n.p.m.). Po osiągnięciu szczytu można zejść do Żegiestowa. Na trasie znajduje się „Rezerwat Wierchomla”.
Żegiestów Palenica-Rezerwat „Żebracze”(znaki czerwono-białe)
Podążając na północ dotrze się do Rezerwatu Żebracze @ oraz punktu widokowego w okolicy Wielkiej Bukowej.
Szczawnik-Wielka Bukowa (znaki czarne)
Podążając tą trasą dojdzie się do szczytu Wielkiej Bukowej (1032 m. n.p.m.) Dalej można zejść czerwono-białym szlakiem do Szczawnika lub udać się bardziej na północ do Jaworzyny Krynickiej (schronisko, kolej gondolowa).
Wody mineralne w okolicy
Źródło „Za Cerkwią”
Źródło znajduje się tuż za XIX-wieczną, dawną, grekokatolicką cerkwią pw. św. Dymitra, zadaszona i obudowana kamiennym murkiem). Do tej altany, woda doprowadzona jest rurociągiem z oddalonego o 50 m, ocembrowanego kręgami źródła. Jest ona w 0,24% szczawą typu wodorowęglanowo-sodowo-wapniową (HCO3-Na-Ca). Wskazana do picia przy następujących schorzeniach: choroba wrzodowa, kamica nerkowa, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych. Ma wyborny i orzeźwiający smak. Źródło uznane zostało za pomnik przyrody nieożywionej.
Pijalnie w ośrodkach
Pijalnia w Centrum Zdrowia i Rekreacji Geovita, Złockie 80
Pijalnia w Sanatorium Uzdrowiskowym Wiarus, Złockie 79
Pijalnia w HOTELU ACTIVA***, Złockie 78
Atrakcje w okolicy
Dawna cerkiew pw. św. Dymitra w Szczawniku
Została zbudowana w 1841 roku, w typie budownictwa zachodniołemkowskiego. Posiada drewnianą konstrukcję zrębową i wieżę o konstrukcji słupowej. Budynek jest trójdzielny i jednonawowy. Nad nawą i prezbiterium występują pozorne sklepienia zwierciadlane. Dachy są łamane, podbite gontem i kryte blachą. Zdobią je trzy baniaste wieżyczki ze ślepymi latarniami. Wnętrze cerkwi ma wystrój charakterystyczny dla budownictwa sakralnego greckokatolickiego byłego „klucza muszyńskiego”. Większość znajdujących się tam zabytków pochodzi z XIX wieku. Obiekt jest wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.
Centrum rekreacji w Szczawniku
W głównej części miejscowości znajdują się siłownie plenerowe, boiska sportowe oraz wiata wypoczynkowa.