Największa w Polsce mofeta (pomnik przyrody)

To miejsce zimnej (poniżej 100oC) ekshalacji wulkanicznej złożonej głównie z dwutlenku węgla. Ten wyjątkowy pomnik przyrody nieożywionej, nazwany na cześć Prof. Henryka Świdzińskiego, jest największą i najbardziej efektowną mofetą w Polsce, a także jedną z nielicznych w Europie. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m2, ze zmienną częstotliwością wydobywają się nieustannie różnej wielkości bąble CO2. Z tego też względu miejscowi ludzie powiadają, że jest to miejsce, w którym widać, jak oddycha diabeł.

więcej

Czarna Młaka (pomnik przyrody)

Wyjątkowo malowniczy (około dziewięćsetletni staw górski) pochodzenia naturalnego o pow. 0,3 ha. Jest trwałym elementem krajobrazu i obiektem unikatowym w tej części kraju i gór. Powstanie zbiornika należy wiązać ze stosunkowo młodymi procesami osuwiskowymi. Obserwuje się tu ekspansję zbiorowisk roślinnych typowych dla miejsc bagiennych (roślinność niskotorfowiskowa).

więcej

Łopata Polska - ścieżka ornitologiczna

Ścieżka przyrodnicza biegnie dookoła Łopaty Polskiej w uzdrowiskowej części Żegiestowa. Nazwa „Łopata” wzięła się od kształtu zakola rzeki wyznaczającej w tej części „Łopatę Polską” i „Słowacką”. Jest to jedyne miejsce, gdzie Polska graniczy ze Słowacją od strony północnej. W spaceru można zapoznać się z trzydziestoma gatunkami ptactwa zamieszkującego ten teren.

więcej

Popradzki Park Krajobrazowy

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna w całości leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który powstał w 1987 r. i zajmuje obszar ponad 54 tys. ha. To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce.

więcej

Krokusowy zawrót głowy

W Muszynie przełom marca i kwietnia to istny krokusowy zawrót głowy. W największych w kraju Ogrodach Sensorycznych, a także na terenie Ogrodów Tematycznych na Zapopradziu w Muszynie rozkwitają miliony krokusów (powierzchnia ok. 3 ha). Ogrody są łatwiej dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową niż górskie ścieżki. Prosimy o roztropne poruszanie się po terenie ogrodów i niezadeptywanie tych delikatnych kwiatów. Pamiętaj także, aby trzymać swojego pupila na smyczy.

więcej

Rezerwat Las Lipowy Obrożyska

Rezerwat powstał w 1919 r., jako jeden z pierwszych w niepodległej Polsce. Obecnie zajmuje powierzchnię 100,38 ha. Przez rezerwat prowadzi 4,2 km ścieżka dydaktyczna, oznaczona biało-zielonym kwadracikiem. Najstarsze drzewa liczą tutaj ponad 200 lat. Ponadto znajduje się tu jedna z największych w Polsce ostoi salamandry plamistej.

więcej

Rezerwat Hajnik

Osobliwością tego rezerwatu jest fragment czystego drzewostanu jodłowego naturalnego pochodzenia, w wieku 130-180 lat. Niektóre jodły osiągają tu 100-115 cm grubości w pierśnicy i około 40 m wysokości.

więcej

Rezerwat Żebracze

Rezerwat położony jest na terenie leśnictwa Szczawnik, w nadleśnictwie Piwniczna, gdzie zajmuje część stoku Kotylniczego Wierchu. Bukowo-jodłowe drzewostany, których średni wiek wynosi około 150 lat położone są na stromym stoku o wystawie południowo-zachodniej, na wysokości od 700 do 1000 m n.p.m.

więcej

Wyprawy do lasu

Stanowią ciekawą formę wypoczynku. Tereny nadpopradzkiego kurortu są bardzo obfite w grzyby, borówki, maliny i jeżyny. Ciekawostką jest fakt, że w 2013 r. szczęśliwy grzybiarz znalazł w tutejszych lasach wspaniały okaz prawdziwka o wadze blisko 2,5 kg i ponad metrowym obwodzie kapelusza! Zobacz galerię zdjęć.

więcej

Figury kwiatowe

Na terenie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna znajdują się liczne figury kwiatowe. Ich uroda przyciąga turystów jak magnez. Barwy setek kwiatów tworzące przeróżne kształty są idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcia z uzdrowiska. Zimą figury przystrajane są kolorowymi światełkami i ozdobami, tworząc iście artystyczne iluminacje świetlne.

więcej

Lipy drobnolistne (pomnik przyrody)

Lipy drobnolistne (Tilia cordata i Tilia platyphyllos) te niezwykłe monumenty przyrody można podziwiać przy cerkwiach w Andrzejówce i Leluchowie, a także przy alei lip, pomiędzy kościołem, a cmentarzem w Muszynie. Wiek drzew szacowany jest na ok. 200 lat.

więcej