Współfinansowane przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Strona internetowa Strefy turystycznej wykonana w ramach projektu
„Poznajemy atrakcje kulturowe i przyrodnicze pogranicza.”
Dowiedz się więcej o projekcie
Przejdź do stopki

Rowerowy Szlak Przyrodniczo-Kulturowy (PL-SK)

Rowerowy Szlak Przyrodniczo-Kulturowy (PL-SK)

Rodzaj szlaku: rowerowy
Oznakowanie: tablice informacyjne z numeracją od 1 do 13
Długość trasy: ok. 33,26 km
Maksymalna wysokość na szlaku: 1157 m n.p.m.
Minimalna wysokość na szlaku: 389 m n.p.m.
Różnica wniesień: 768 m


Szczegóły trasy: Lipany-Kamenica- Minčol- Čirč-Leluchów-Muszyna

Z Muszyny do Lipan można wyruszyć poruszając się za tablicami w kolejności malejącej (13,12,11…). Początek trasy w Muszynie przy Dworze Starostów ul. Kity 17 – tablica nr 13.

Opis trasy:
Polsko –słowacki szlak rowerowy prowadzi przez rzadko do tej pory uczęszczane regiony, które jednak w pełni zasługują na uwagę ze strony turystów. Trasa wiedzie zarówno wygodnymi szosami asfaltowymi, leśnymi drogami, jak i stromymi odcinkami górskimi, gdzie należy liczyć się nawet z koniecznością prowadzenia roweru. Zaprojektowana z myślą o różnorodnych upodobaniach turystów : atrakcje przyrodnicze i historyczne przeplatają się z elementami współczesności regionu pogranicza polsko-słowackiego. Szlak rowerowy rozpoczyna się na Słowacji w miejscowości Lipany. Dalej przebiega przez malownicze tereny Kamenicy, u podnóża ruin zamku, z punktem widokowym i panoramą na Góry Czerchowskie, Lewockie i Szarysz, następnie wzdłuż Kalinowskiego potoku w górę, w kierunku góry Minčol (1157m) najwyższego szczytu Gór Czerchowskich. Sam szczyt i znaczną część grzbietów w jego najbliższym otoczeniu obejmuje rezerwat przyrody Čergovsky Minčol. Z gór trasa rowerowa schodzi przez Uhlisko i dolinę potoku Soliska w kierunku miejscowości Čirč. W Leluchowie szlak przekracza granicę i kończy się w Muszynie jednym z najatrakcyjniejszych polskich uzdrowisk.

Warto wiedzieć:

Wyruszając rowerem w tę trasę z zamiarem podróży na Słowację trzeba wyposażyć się w kaski i kamizelki odblaskowe, gdyż jest to niezbędny wymóg po słowackiej stronie.