Ekstremalna Droga Krzyżowa

Powstał nowy rejon Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w dekanacie krynickim tym razem w Muszynie

 

Muszyna podobnie jak Krynica Czarny Potok w dekanacie krynickim wyznaczyła 36 km trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W chwili obecnej w dekanacie krynickim są dostępne 4 trasy, w tym jedna z nich po raz pierwszy w Muszynie. Trasa biegnie z dala od zabudowań, polami i lasami, szczytami górskimi przez: Wojkową, Muszynkę, Tylicz, Górę Parkową z Leśnym Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów i zakończy się w kościele Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju. Ogólna suma podejść na trasie wynosi 1300m, planowany czas pokonania trasy 12-14 godzin. 

Zdaniem autorów przebieg wyznaczonej trasy doskonale wpasowuje się w charakter poszczególnych stacji drogi krzyżowej. Strome podejścia w górach, które pojawią się po przejściu blisko 30 km nakładają się z kluczowymi stacjami drogi krzyżowej tj. stacją XI i XII. I tak np. w Tyliczu mamy stację XI –Pan Jezus przybity do krzyża, następnie z Tylicza na Górę Parkową szlakiem czarnym pątnicy będą rozważać stację XII śmierci Zbawiciela, a na górze Parkowej stacja XIII– zdjęcie z krzyża przy figurze Matki Bożej Krynickich Zdrojów. Te końcowe wzniesienia, gdzie na odcinku ok. 3,5 km spotkamy przewyższenia 300 m, w końcowym etapie drogi można porównać z golgotą w dosłownym słowa znaczeniu.  Takie rozmieszczenie stacji z pewnością pozwoli na pełniejsze przeżywanie męki i śmierci Pana Jezusa i głębsze zrozumienie cierpienia, jakie ofiarował nam Chrystus.

Patronem tej trasy zgodnie z wolą organizatorów jest św. Krzysztof uważany nie tylko za patrona podróżujących, ale również pielgrzymów.

EDK rozpocznie się w Muszynie 12 kwietnia 2019r. o godz. 19:00 Mszą św. w Parafii bł. T. Ledóchowskiej. Następnie pątnicy w kilku osobowych grupkach, samotnie wyruszą w drogę, aby w ciszy, nocą, w trudnych warunkach terenowych i pogodowych zmierzyć się ze swoimi słabościami, a także doświadczyć wyjątkowego spotkania z Bogiem. Stopniowo przybywa chętnych, którzy chcą doświadczyć nowej formy duchowości i spotkania z Bogiem. Trwa elektroniczna rejestracja uczestników EDK za pośrednictwem strony: www.edk.org.pl, która jest możliwa do dnia wymarszu tj. do 12 kwietnia 2019r. do godz. 20:00.

Tagi

ZDJĘCIA: