Współfinansowane przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Strona internetowa Strefy turystycznej wykonana w ramach projektu
„Poznajemy atrakcje kulturowe i przyrodnicze pogranicza.”
Dowiedz się więcej o projekcie

Za granicą01

Muszyna jest także świetną bazą wypadową na wycieczki zagraniczne na Słowację. Poniżej prezentujemy Państwu najczęściej wybierane kierunki.

Ľubotín

Jednym ze słowackich sąsiadów gminy Muszyna jest zaprzyjaźniona z nią jednowioskowa gmina Ľubotín. To jedna z największych wiosek w powiecie Stará Ľubovňa, leżąca w jego północno-wschodniej części, zaledwie 16 km od samej Muszyny. Rozciąga się wzdłuż obu brzegów rzeki Ľubotínka, prawego dopływu rzeki Poprad, jedynej rzeki na Słowacji, kierując się na północ Polski aż do Morza Bałtyckiego. Uważa się, że Ľubotín należy do najstarszych słowackich wsi, istniejących już w XI wieku. Jednakże pierwsze pisemne wzmianki o tej osadzie znajdują się dopiero w zapiskach księdza Štefana z Ľubotína z 1330 r. Najstarszy kamienny budynek w miejscowości nazywany jest przez mieszkańców „Zamkiem”. Przy wejściu znajduje się kilka starych drzew (lipy i kasztanowce), przy czym obwód najpotężniejszej lipy na wysokość około 1 metra od ziemi to 440 cm. Na tej podstawie można założyć, że drzewo może mieć około 200 lat. Wspaniałym zabytkiem Ľubotína jest ponad stuletni kościół pw. Maryi Panny. Charakterystycznym elementem świątyni jest wzniosła wieża z trzema dzwonami. Największy z nich nosi nazwę Michael i pochodzi z 1846 r. W kościele znajdują się cenne przedmioty m.in. obrazy świętych, drzeworyty i zabytkowy złoty kielich z 1807 r. Przez Ľubotín przebiega europejski długodystansowy szlak pieszy oznaczony symbolem E3, łączy brzegi Atlantyku z Morzem Czarnym. Jego długość wynosi ok. 7500 km i prowadzi przez 12 krajów: Turcję, Bułgarię, Rumunii, na Węgrzech, na Słowacji, w Polsce, Czechach, Niemczech, Luksemburgu, Belgii, Francji i Hiszpanii.
www.lubotin.sk
Foldery do pobrania:
Muszyna i Ľubotín (PL)
Muszyna i Ľubotín (SK)
Muszyna i Ľubotín (EN)

 

Bardejov

Bardejov to słowackie miasto o bardzo bogatej przeszłości i kulturze, którego dzieje niejednokrotnie przeplatały się z historią Muszyny. Zabytkowe centrum miasta Bardejova wraz z kompleksem budynków tworzących dzielnicę żydowską z początku XVIII wieku zostały w 2000 r. wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Najcenniejszą częścią starego miasta jest plac ratuszowy ze wspaniałymi gotyckimi kamienicami oraz kościołem św. Idziego (słow. dom sv. Egidia). Wzniesiona w XIV w. gotycka trójnawowa bazylika zbudowana jest terenie dawnego kompleksu klasztornego cystersów, posiada zbiory jedenastu późnogotyckich ołtarzy. Wartym uwagi jest budynek dawnego ratusza – pierwszy budynek renesansowy na Słowacji. Równie ważne i interesujące są systemy fortyfikacji Bardejova, które są jednymi z najbardziej kompletnych i najlepiej zachowanych fortyfikacji miast w Europie.
www.bardejov.sk

 

Stará Ľubovňa

Lubowla jest jednym z najstarszych miast obecnego Spisza. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1292, z czasów sporu polsko-węgierskiego o południowe tereny ziemi sądeckiej. W 1364 król Ludwik nadał Lubowli prawa miejskie i obdarzył miasto wieloma przywilejami. W 1412, na mocy umowy zawartej w Lubowli, miasto to, należące do ziemi sądeckiej, weszło wraz z miastami spiskimi w skład tzw. zastawu spiskiego – miast zastawionych przez Zygmunta Luksemburczyka Władysławowi Jagielle. Zamek lubowelski ustanowiono siedzibą polskiego starosty spiskiego. Pod rządami polskich królów miasto rozkwitało, prowadząc handel z Polską. Było miejscem wielu spotkań i rokowań między władcami Polski i Węgier. 11 kwietnia 1556 miasto dotknął katastrofalny pożar, oszczędzając jedynie 6 domów. W latach 1655-1661 na zamku lubowelskim były ukryte polskie klejnoty koronne.
Oprócz wspaniałego zamku warte zwiedzenia są Muzeum Architektury Ludowej (skansen w Starej Lubovni) pod wzgórzem zamkowym z greckokatolicką drewnianą cerkwią ze wsi Matysowa oraz drewnianymi domami mieszkalnymi z początków XX w., przeniesionymi z różnych miejscowości na terenie północno-wschodniego Spisza. Kolejnymi zabytkami wartymi uwagi są gotycki kości św. Mikołaja z XIX w. oraz średniowieczny rynek z renesansowymi i klasycystycznymi domami mieszczańskimi.
www.staralubovna.sk

 

Vyšné Ružbachy

To miejscowość uzdrowiskowa w powiecie Lubowla. Pierwsza wzmianka pisemna o miejscowości pochodzi z roku 1329. W miejscowości oddalonej od Muszyny o niecałe 50 km znajdują się źródła wód mineralnych i kąpielisko termalne z basenami o maksymalnej temperaturze ok. 33 °C. Atrakcją miejscowości jest również rezerwat przyrody – jeziorko trawertynowe Krater. www.ruzbachy.sk

 

Poprad

W malowniczej okolicy Wysokich Tatr 80 km od Muszyny, pod wiecznie zaśnieżonymi szczytami, wśród bajecznej zieleni bezkresnych lasów, leży miasto Poprad. Nie bez powodu nazywane jest sercem Wysokich Tatr lub też bramą do tychże gór. Region słynie nie tylko z niezwykłego położenia, ale również z faktu, że znajdują się tu odkryte przed piętnastoma tysiącami lat i z powodzeniem wykorzystywane w celach uzdrowiskowych źródła termalne. www.poprad.sk